Siltumizolācija un enerģijas patēriņš 
 11
Ģipškartona loksneiārsienās jāaizsargā viegli sabojājamais siltumizolācijas slānis no mehāniskiem bojājumiem un jāaiztur gaisa plūsmas, kas plūstot caur sienām radīs siltuma zudumu.

Ģipškartona loksnes, kuru salaiduma vietas ir noblīvētas labi aizsargā izolācijas materiālu. Pats ģipškartona lokšņu klājums atrodas aiz dekoratīvā apšuvuma. Pat spēcīgā vējā ģipškartona loksnes aiztur nevēlamās gaisa plūsmas, tajā pašā laikā atļaujot norisināties tvaika difūzijai  caurārsienu. Mājas iekšpusē montētāsģipškartona loksnes ir montētas uz difūziju ierobežojošās plēves un aiztur iekštelpu gaisa mitruma iekļūšanu izolācijas materiālā.

Ģipškartona loksne darbojas kā siltuma regulators. Visi materiāli no kā būvēti telpas griesti, sienas un grīdas nedaudz regulē siltumu. Tajā laikā, kad telpa, piemēram, spožas saules staros sasilusi, materiāli, no kuriem telpa būvēta siltumu absorbē un vēlāk, kad temperatūra telpā krītas, siltums tiek izdalīts.Ģipškartona lokšņu apšuvums arī izdala un absorbē siltumu, atkarībā no gaisa temperatūras svārstībām telpā. Lai iegūtu patīkamu mikroklimatu telpā, ir vajadzīga enerģija, bet patiesībā labs mikroklimats iegūstams pārāk daudz enerģiju netērējot.

Telpā ir vajadzīga ventilācija. Taču gaisa maiņa prasa enerģiju, jo vēdinot silto telpas gaisu nomaina pret svaigo, bet aukstoāra gaisu, kurš atkal jāsasilda. Tādēļ patiesībā gaiss būtu jāmaina tikai tad, ja tas kļuvis pārāk mitrs vai arī, ja tajā uzkrājušies pārāk daudz cilvēku radītie izgarojumi, vai arī daļiņas, ko izdalījuši telpas būvmateriāli.

Ģipškartona loksnes neizdala praktiski neko. Taču arī tas siltums, kas zūd caur ēkas sienām un jumtu nenāk par labu mikroklimatam. Tādēļ svarīgi ir ēkai būvēt labu siltumizolāciju. Ēku projektējotņem vērā tās kopējo enerģijas patēriņu visā lietošanas laikā, aprēķinot optimālo siltuma ekonomiju. Vēl pirms dažiem gadu desmitiem, kad enerģija likās lēta un neizšķērdējama, tika projektēti nami ar sliktu siltumizolāciju.Šodien, redzot cik enerģija ir dārga, un, ka tās resursi nav neizsmeļami, siltumizolāciju būvē daudz pamatīgāku.

Pats lētākais siltumizolācijas materiāls ir nekustīgs gaiss. Un gandrīz visi izolācijas materiāli tiek ražoti "iepakojot" gaisu šķiedrainos vai arī porainos materiālos, piemēram celulozes vai minerālvates siltumizolācijas materiālos vai arī putuplasta porās. Siltumizolācijas materiāli satur līdz par 98% gaisa.

 
Pēc iespējas laba siltumizolācija samazina enerģijas patēriņu.


Maksimāla siltumizolācija, minimāls enerģijas patēriņš

 

 

 

 

 

 


[Atpakaļ]     |     [Izdrukāt]     |     [Tālāk]