Tik ugunsdroši cik vajag 

9
Projektētāji izmantojot ģipškartona lokšņu konstrukcijas var projektēt ugunsaizsargājošas būvdaļas neizmantojot pārlieku lielus resursus. Ģipškartona loksnes ir efektīgs materiāls, jo tās var lietot gan pavisam vienkāršu ugunsaizsargājošu konstrukciju, kā arī īpaši kvalificētu pretuguns sienu būvei. Lielākā ģipškartona lokšņu priekšrocība ir tā, ka šis materiāls vienlaicīgi aizsargā ne tikai pret uguns izplatīšanos, bet tam ir arī lieliskas skaņizolējošas īpašības. Katram konkrētajam uzdevumam, kur jāievēro konkrētās uguns aizsardzības un skaņizolācijas prasības, var izvēlēties risinājumu, lai šīs prasības tiktu ievērotas patērējot pēc iespējas mazāk materiālus un resursus.

Ēkas lietotājam ģipškartona konstrukcijas dod lielas priekšrocības ugunsaizsardzības ziņā. Tā kā ģipškartons ne vien nedeg, bet pat slāpē liesmas, jo ugunsgrēka laikā ģipsis izdala ķīmiski piesaistītu ūdeni, var teikt, ka ģipškartona konstrukcijas darbojas kā pasīvās ugunsaizsardzības sistēmas. Karstums, kas ceļas uz augšu, karsē griestu apšuvumu un sienu augšdaļu un sakarsētais ģipsis izdala telpā ūdens tvaikus. Tādējādi samazinās pieejamā skābekļa daudzums un degošās gāzes tiek atdzesētas. Temperatūra telpā pazeminās un ugunsgrēka izplatīšanās tiek aizkavēta. 

Ugunsaizsardzības pārbaudes eksperimentā iegūto mērījumu diagramma. 
Divu stundu laikā ģipškartona konstrukcijai palielinot temperatūru uguns skartajā pusē līdz gandrīz 1000 °C , pretējā pusē temperatūra paaugstinās tikai līdz 100 °C 
Apdrošināšanas sabiedrības ir ievērojušas, ka mājas, kur kā griestu apšuvums izmantotas ģipškartona loksnes ugunsgrēkos cieš mazāk, nekā tās mājas, kuru būvēšanai izmantotas degoša materiāla apšuvums. Pēdējās nereti ugunsgrēkā nodeg līdz pat pamatiem.

Ir liela atšķirība vai ēka nodeg līdz pamatiem vai arī ar ģipškartona lokšņu palīdzību pasargāta tiek sabojāta tikai daļēji. Tādējādi ir izglābtas gan daudzas dzīvības, gan arī vērtības, personiskās piemiņas lietas un dokumenti.

 Izmantojot ģipškartona loksnes var nodrošināt vajadzīgo ugunsaizsardzību.

Skatīt "Norgips" sausās būves rokasgrāmatu.


[Atpakaļ]     |     [Izdrukāt]     |     [Tālāk]