Klasiskais būvmateriāls.
1
Ģipsis - viens no vecākajiem būvmateriāliem
Ģipsis kā materiāls dažādu celtņu būvei ir pazīstams jau vairāk, nekā 5000 gadus. Senajā Ēģiptē ģipsi izmantoja būvējot piramīdas, no tā veidoja dekoratīvus elementus. Izrakumos ir konstatēts, ka arhitekts Daedaluss izmantojis ģipsi karaļa Minosa pils būvei Krētā. Praktiski jebkurā vietā Eiropā var redzēt, ka ģipsi izmantojuši tie cilvēki, kuru vārdi zināmi saistībā ar šīs pasaules daļas kultūras sasniegumiem. Tam ir dažādi iemesli, arī tas, ka ģipsis ir viegli un bagātīgi iegūstams materiāls un jau sen amatnieki sapratuši, ka no ģipša var veidot dažādas formas detaļas. Turklāt, ģipsis ir izmantojams gan kā saistviela dažādu citu materiālu blokiem, gan apmetumam, gan arī māksliniecisku dekoratīvo elementu veidošanai pilīs un muižas. Citiem vārdiem sakot, ģipsis ir tāds materiāls, ko lieto gan bagātnieki, gan arī mazāk turīgi ļaudis. 

Viduslaikos un renesanses periodā Eiropā, galvenokārt ģipsi izmantoja dekoratīvu elementu veidošanai. Piemēram, Leonardo da Vinči izmantoja ģipsi vairākiem saviem mākslas darbiem. Kaut arī jau vairākus gadu tūkstošus ģipsis bija pazīstams, bieži izmantots materiāls, tikai 1775. gadā franču ķīmiķis Lavoisiers uzzināja ģipša ķīmisko formulu.

 
Ģipškartons - moderna manta pat 100 gadu vecumā
Mūsdienīgā ģipškartona lokšņu lietošana aizsākās jau 1888.gadā, kad amerikānis Augustīns Sakets konstruēja mašīnu ģipškartona lokšņu rūpnieciskai ražošanai. 1894. gadā viņš šo mašīnu patentēja ar nr. 520.123 Tā bija paredzēta ģipškartona lokšņu, kas sastāvēja no vairākām ģipša un vairākām kartona kārtām ražošanai. 1901. gadā tika pabeigti pirmās ģipškartona lokšņu fabrikas būvdarbi. Fabrika tika uzceltā Amerikas Savienotajās Valstīs un tās jauda bija aptuveni pusmiljons kvadrātmetru ģipškartona loksnes gadā. Mūsdienās moderno ģipškartona lokšņu fabriku ražošanas jauda ir apmēram 50 miljoni kvadrātmetru ģipškartona lokšņu gadā.

 1908. gadā kāds cits amerikānis, Stīvens Kellijs (Stephen Kelley) patentēja ģipškartona loksni, kura sastāvēja no divām kartona kārtām un ģipša masu starp tām. Jaunā, modernā ģipšakrtona loksne bija radīta.

 

 

Šādi tika izveidots jauns, moderns būvmateriāls, kaut arī toreiz vēl būvspeciālisti neapzinājās šī materiāla labās īpašības:

  • ugunsaizsardzību
  • skaņizolāciju
  • stabilitāti
  • pretvēja aizsardzību
  • tvaika caurlaidību
  • materiāls neapdraud apkārtējo vidi
  • materiāls viegli izmantojams dažādiem nolūkiem
  • materiāls viegli apstrādājams ar dažādiem apdares materiāliem
  • ģipškartons ir labs izejmateriāls no kura galarezultātā izveidojamas būves ar labu skaņizolāciju, siltumizolāciju, starojuma aizsardzību, u.c. labām īpašībām. Ģipškartona pielietošanas iespējas nav līdz galam izsmeltas arī mūsdienās.

Ģipškartona loksnes Eiropā ražo jau 80 gadus
Ģipškartona loksnes Eiropā sāka ražot ļoti agri. Jau 1917. gadā Anglijā, Liverpulē uzcēla Eiropā pirmo ģipškartona lokšņu fabriku. Nākamo fabriku uzcēla netālu no Londonas 9 gadus vēlāk. Eiropas kontinentā pirmā ģipškartona lokšņu fabrika tika celta Rīgā 1938. gadā. Kaut arī šīs fabrikas vairs nav, vācu kompānija Rigips joprojām lieto nosaukumu, ko devusi tieši Rīgas ģipškartona lokšņu fabrika.

 


Augustīns Sakets (Augustine Sackett), pirmās ģipša lokšņu ražošanas iekārtas izgudrotājs.

 

Ģipškartona loksnes izmantojamas ievērojot būvniecības tradīcijas
Skandināvijā nav ģipšakmens atradnes un tādēļ gadsimta sākumā nevienu ģipškartona lokšņu fabriku tur nebūvēja. Toties jau divdesmitajos gados uz Skandināviju importēja pirmās ģipškartona loksnes. Pēc kara trūka būvmateriāli un tādēļ auga arī pieprasījums pēc šīs produkcijas. 1957. gadā tirgus jau bija pietiekami plašs un tādēļ arī radās vajadzība būvēt ģipškartona lokšņu fabriku. To būvēja Zviedrijas pilsētā Varbergā. Kopš tā laika ģipškartona lokšņu patēriņš ir nepārtraukti palielinājies. Piecdesmitajos gados ģipškartona lokšņu produkcija bija pieejama jau jebkuras Skandināvijas valsts tirgū. Šobrīd Ziemeļvalstis ģipškartona lokšņu patēriņa ziņā, rēķinot uz vienu iedzīvotāju, atpaliek vienīgi no ASV, Austrālijas un Kanādas. Un ģipškartona lokšņu fabrikas ir katrā Skandināvijas valstī. Ziemeļnieku koka būvtradīcijas ir kā radītas, lai pielāgotos ģipškartona lokšņu izmantošanai koka apšuvuma vietā. Sausās būves attīstībā ziemeļnieki ir krietni apsteiguši pārējās Eiropas valstis un ģipškartona loksnes ir piemērotas šai būvniecības tehnikai. Var pat apgalvot, ka bez ģipškartona loksnēm sausās būves tehnika nebūtu kļuvusi tik populāra, kāda tā ir šodien. Vai mūsdienās ir izdevīgi būvēt, piemēram slimnīcas, birojus un skolas neizmantojot ģipškartona loksnes? Nē, tas ir nejēdzīgi.

Pieprasījums pēcģipškartona loksnēm nemitīgi palielinās.
Ģipša būvmateriālu un it sevišķi ģipškartona lokšņu patēriņš nemitīgi pieaug visā pasaulē. Iedzīvotāju skaita palielināšanās un mūsdienīgās prasības ātri, efektīvi un ekonomiski būvēt racionālas un drošas celtnes ir veicinājušas ģipškartona popularitāti daudz nozīmīgāk, nekā jebkad agrāk. Ģipškartona lokšņu ražošanas apjoms pieaug visā pasaulē, vecās ģipškartona lokšņu ražotnes modernizē un būvē ar vien jaunas. Pašlaik Eiropā vien ir vairāk nekā 200 ražotnes, kuru produkcijas izejmateriāls ir ģipsis. Liela daļa no šīm ražotnēm specializējusies tieši ģipškartona lokšņu ražošanā. Ik gadu Eiropā vien ar ģipškartona lokšņu apšuvums pārklāj vairāk, nekā 1500 miljonu kvadrātmetru virsmas iekštelpās.  

Drošības sajūtu dot 5000 gadu ilgā pieredze.
Ģipsis ir atrodams visapkārt. Gan darbā, gan mājās, gan arī cituviet, kur mēdzam uzturēties tādā vai citādā veidā ir izmantots ģipsis, kas rada labo un patīkamo vidi. Mēs neaizdomājamies par to, ka ģipsis bieži vien ir "anonīms" materiāls, kurš apslēpts aiz dažādiem virsmas apdares materiāliem. Neskatoties uz to mēs izmantojam ģipša labās īpašības vai nu, lai pasargātos no ugunsgrēka iespējas, vai arī no nevēlamiem trokšņiem, vai arī izmantojam ģipsi kā labu mikroklimatu veidojošu materiālu tādiem apdares materiāliem, ko vēlamies ap sevi redzēt. Ģipsis ir drošs materiāls, kas veiksmīgi izmantots jau pirms 5000 gadiem. Šī patiesi ilgā pieredze apliecina, ka ģipsis ir materiāls, kam ir pamats uzticēties.

 

 


[Izdrukāt]      |     [Tālāk]